Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
JablonkaHľadať
 
 

Všeobecne

NÁZOV OBCE: Jablonka

ROZLOHA: 1.258 ha

POČET OBYVATEĽOV: 498
(k 25.07.2018)

Obec Jablonka so svojou rozlohou 1.258 ha je neoddeliteľnou súčasťou Myjavskej pahorkatiny. Leží na úpätí Bielych Karpát na ceste z Myjavy do Krajného. Susedí s Myjavou na západe, s Poliankou a Priepasným na juhu, s Krajným - Matejovcom na východe, s Kostolným a Rudníkom na severe.

Zo západnej strany obec chráni vrch Surovín a z juhu najvyšší bod obce, vrch Lipovec (499 m. n. m.). Obcou preteká potok Jablonka - Korytárka, ktorý tečie smerom na východ.

Obec má 26 osád: 
U Figurov, Guzice, Ščibranské, Kratina, Hopkáče, U Ušiakov, U Maliarikov. U Michaličkov, U Babiari, Jablonka centrum, Kvietkové, U Jánošov, U Triančíkov, U Kubíkov, U Klbečkov, U Kodajov, U Tížikov, Podpasienok, Podkorytárka, U Mockov, U Borovských, U Maronov, U Horniačkov, Močiare, Švancarova Dolina, U Sládečkov. Dĺžka miestnych komunikácií, ktoré spájajú jednotlivé osady obce je 36 km. Obec administratívne patrí do okresu Myjava a kraja Trenčianskeho.

Symboly Obce

Všetky mestá Slovenskej republiky a aj mnohé obce majú svoju mestskú či obecnú symboliku, ktorá ich reprezentuje a charakterizuje navonok. Erb, pečať a zástava sú ich poznávacím znamením už po celé stáročia v regióne i v štáte. Symbolizujú našu kultúrnu vyspelosť nielen doma, ale aj v Európe, kde je naša heraldická tvorba vysoko oceňovaná. Erb, pečať a zástava by mali byť špecifické, jedinečné. 
Heraldická komisia Ministerstva vnútra SR prerokovala dňa 15. 5. 1995 návrh erbu obce Jablonka a odporučila ho na prijatie obecnému zastupiteľstvu a na zaevidovanie do Heraldického registra SR. Symboly obce Jablonka sú zapísané v Heraldickom registri Slovenskej republiky pod signatúrou J-17/95.

ERB

erb_100px.pngV modrom štíte strieborná kolmo postavená ryba sprevádzaná po bokoch dvomi zlatými jablkami so zlatými lístkami. Symbol ryby historicky vyjadruje niekdajšiu závislosť osady na meste Myjava. Symboly dvoch jabĺk predstavujú individuálny znak obce.

VLAJKA
vlajka_100px.pngVlajka obce Jablonka pozostáva zo štyroch pozdĺžnych pruhov vo farbách žltej (1/6), bielej (2/6), modrej (2/6), žltej (1/6). Vlajka je ukončená tromi cípmi.

PEČAŤ

Potreba používania obecnej pečate vznikla z dôvodu vydávania a potvrdzovania hodnovernosti obecných písomností.

 


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

Smútočné oznamy

Ste za vybudovanie prístupovej cesty ku škole?
 
 
734

 
 
 
229

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka